«
1
2
3
4
5
6
»
Możliwe obróbki introligatorskie w druku cyfrowym

Druk cyfrowy posiada pewne wady, które przekładają się na ograniczenia w zastosowaniu niektórych introligatorskich technologii uszlachetniających. Poniżej przedstawiamy ich listę:


  1. Foliowanie - możliwa folia matowa i błyszcząca, jedno- i dwustronnie. Ograniczenia: foliowanie jednostronne od gramatury 150 g, dwustronne od 200 g wzwyż.
  2. Bigowanie - brak ograniczeń.
  3. Lakierowanie UV - druki cyfrowe lakieruje się trudno i efekt wizualny nie jest najlepszy. Stosuje się błyszczący lakier UV wybiórczo, ale na podkładzie z folii matowej z tolerancją do 2 mm. W praktyce oznacza to, że lakieruje się tylko większe, regularne powierzchnie. 
  4. Sztancowanie - wycinanie z wykrojnika jest możliwe, ale z tolerancją do 2 mm.W praktyce sztancuje się tylko większe, regularne powierzchnie.
  5. Klejenie - oprawa miękka. W przypadku papierów powlekanych (kreda) do druku środków książek stosujemy gramaturę  max. 135 g. Klejenie książek wydrukowanych na kredzie powyżej 135 g może spowodować wypadanie kartek. Powyżej tej gramatury sugerujemy oprawę szytą.
  6. Bindowanie - brak ograniczeń.
  7. Oprawa szyta - zszywanie zszywkami. Brak ograniczeń.
  8. Złocenie - hot stamping. Możliwy tylko na podkładzie z folii. Tolerancja do 2 mm.